FAQ
Kontakt
(+48) 791 444-033
FAQ
Często Zadawane Pytania
Kontrola przewodów kominowych odbywa się na podstawie prawnej zapisu art. 62.1C ustawy “Prawo Budowlane” (Dz. U. Nr 207 poz. 2016 z późniejszymi zmianami).
Kontrola powinna być przeprowadzona w sposób zapewniający uzyskanie wszelkich informacji służących do określenia sprawności przewodów kominowych oraz podłączeń i możliwości ich bezpiecznego użytkowania przez czas wskazany w ustawie.
Kontroli podlegają wszystkie przewody kominowe obiektu: dymowe, spalinowe i wentylacyjne.
Podstawowe zadanie kominiarza polega na sprawdzeniu drożności przewodów kominowych oraz na skontrolowaniu tego, czy wszystkie połączenia działają prawidłowo.
Regularnym kontrolom instalacji i stanu technicznego podlegają zarówno budynki wielorodzinne, jak i domy jednorodzinne. Wymóg przeglądów okresowych na właścicieli oraz zarządców nakłada Prawo Budowlane. Okresowej kontroli dokonywanej co najmniej raz w roku podlegają przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) – art 62, ust. 1, pnkt. 1, lit. c – Prawa Budowlanego.
Przepisy kominiarskie mówią o tym, że obowiązkowy przegląd powinien odbyć się raz w roku, ale równie ważne jest systematyczne działanie, które polega na czyszczeniu:
- przewodów od palenisk opalanych paliwem stałym – co 3 miesiące,
- przewodów od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym – co 6 miesięcy,
- przewodów wentylacyjnych – raz w roku.
Komin jest ważną częścią budynku. Służy do odprowadzania dymu i gwarantuje prawidłowe działanie wentylacji, By komin funkcjonował poprawnie, musi być oczywiście odpowiednio szczelny. Zaniedbanie i wieloletni brak remontu komina może w konsekwencji doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla mieszkańców domu. Czy komin wymaga remontu tudzież gruntownego uszczelniania dowiemy się podczas kontroli kominiarskich. W wielu przypadkach wystarczy uszczelnić pojedyńcze przewody kominowe lub wentylacyjne, a w innych trzeba będzie uszczelnić cały komin lub gruntownie go wyremontować. Sposób na szczelny komin to szlamowanie. Innym sposobem jest frezowanie, które stosujemy gdy nieszczelność komina występuje wewnątrz budynku oraz jeśli dym przedostaje się do wnętrz. Kolejnym elementem jest montaż wkładu kominowego – stalowy lub ceramiczny.
Jeśli komin nie jest czyszczony regularnie, narażamy się na niemałe niebezpieczeństwo, trzeba również pamiętać, że może to prowadzić do poważnych konsekwencji. Twój komin zapewnia nie tylko stały napływ powietrza, dzięki któremu możesz palić w piecu, ale także ochronę przed pożarami. Tylko regularne inspekcje pozwolą na uniknięcie niebezpieczeństw związanych z pożarem czy zaczadzeniem.
Na wewnętrznych ścianach komina z biegiem czasu mogą osadzać się produkty spalania, szczególnie wtedy, gdy przepływ powietrza w kominie nie jest tak dobry, jak być powinien. Sadza w kominie może doprowadzić do pożaru, dlatego regularne czyszczenie jest konieczne. Kominy jako niezbędny element wentylacji każdego domu wymagają regularnego czyszczenia oraz inspekcji przewodów kominowych w celu uniknięcia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzkiego.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania – nie czekaj zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza kontaktowego.